Podcast Nasıl Oluşturulur | Rehber

Son yıllarda dünya çapında Podcast içerikleri ivmeli bir şekilde yıldızını parlatıyor. Bu parlak alanda da içerik üreticilerinin ilgisi Podcast yayınlamaya kayıyor.

Wilixis ile Podcast yayınlamak çok kolay. Güçlü platform altyapısıyla hızlı bir şekilde kaydını aldığınız içerikleri Wilixis’e yükleyerek podcast oluşturabilirsiniz.

Gereksinimler

  • Kanal
  • Fotoğraflar
  • Bölüm Ses Dosyaları

Gereksinimlerin Tamamlanması

Bu 3 gereksinim muhakkak hazır olmalıdır.

Kanal

Podcast yayınlamak için öncelikle bir kanal sahibi olmanız gerekiyor.

Wilixis hesabınıza giriş yaptıktan sonra üst kısımda bulunan panel bölümünden Wilixis Panel’e geçiş yaparak kanal oluşturabilirsiniz.

Eğer üyeliğiniz yoksa buradan ücretsiz bir şekilde üyelik oluşturabilirsiniz.

Üye Ol
wilixis

Eğer daha önce kanal oluşturmadıysanız, kanal oluşturmak için Kanal Oluşturma ekranı karşınıza çıkacaktır. Gerekli kısımları detaylı bir şekilde doldurmaya özen gösteriniz.

wilixis

Kanal Resmi: Kanalın fotoğraf bilgisi, 1:1 oranında kare bir fotoğraf belirlemeye özen gösteriniz. Kare olmayan fotoğrafları Wilixis ortalayarak kare biçimine dönüştürecektir.

Kanal İsmi: Kanalınızı tanımlayan isim.

Kanal Açıklaması: Kanalınızı tanıtan detaylı açıklama bilgisi. Detaylı bir şekilde açıklama yazmaya özen gösteriniz.

Oluştur butonuna basarak anında kanal sahibi olabilirsiniz.

Fotoğraf

Podcast ve bölümleriniz için onları tanımlayan fotoğraf dosyalarınız mutlaka hazır olmalıdır. Kaliteli fotoğraflarınızın olması dinleyicilerinize kaliteli bir içerik sunduğunuzun bir işaretini verecektir.

Fotoğraflarınız kare şeklinde ve standartlara uygun olarak 1:1 oranda maksimum 3000x3000 minimum 1400x1400 büyüklüğünde olmalıdır.

Bölüm Ses Dosyaları

Bölüm ses dosyaları, mp3 formatında olmalıdır ve Podcast yayınlarken en az 1 adet bölüm kaydı almış olmanız önerilir. Bu yüzden içeriğiniz için en az 1 adet kayıt almaya özen gösteriniz.

Podcast Oluşturma

wilixis

Öncelikle panel sekmesinde içerik bölümüne tıklayarak, içeriklerinizin yayınlandığı sayfaya gidin. Yukarıda bulunan mor “ Podcast Oluştur” butonuna tıklayarak, Podcast oluşturma sayfasına ulaşın.

wilixis

Burada bulunan bilgileri detaylı bir şekilde doldurmanız içeriğinizin kalitesi açısından çok önemli.

Fotoğraf: Podcast için oluşturduğunuz fotoğraf.

Başlık: Podcast için başlık bilgisi, içeriğinizi tanımlayan veya belirlediğiniz her şey başlığınız olabilir.

Açıklama: Bu bölümü detaylı doldurmanız çok önemli, içeriğinizin bulunur olmasını ve dinleyicilerin içeriğiniz hakkında bilgi edinmesini bu bölümde sağlamış olacaksınız. Çok uzun olmayan bir açıklama belirlemelisiniz, içeriği anlatan en öz cümleleri minimum 300, maksimum 900 karakterlik bir yazı olması önerilir.

Dil: İçerikte konuştuğunuz dil bilgisi.

Kategori: 3 adet kategori belirleme hakkınız bulunuyor. Bunlardan 2 tanesi opsiyonel. İçeriğinizi tanımlayan kategori ya da kategorileri seçebilirsiniz.

İçerik Türü: Genel anlamda bölümlerinizin hassas içerik içerip içermediğini belirten tanımlayıcı.

Oluştur butonuna tıklayarak, kolay bir şekilde Podcast oluşturabilirsiniz.

Podcast’e Bölüm Yükleme

Podcast oluşturduktan sonra, Wilixis sizi İçerik sayfasına yönlendirecek. Buradan mavi “Bölüm Ekle” butonuna tıklayarak bölüm yükleme sayfasına geçebilirsiniz.

wilixis

Başlık: Bölümünüzü tanımlayan başlık

Açıklama: Podcast açıklamasında olduğu gibi burada da açıklama bilgisi çok önemli. Bölümde ne yaptığınızı, konuştuğunuzu, temasını vb. aklınıza gelebilecek içeriğinize uygun her türlü açıklamayı bu bölüme yazmanız gerekiyor. Gerekli olmasının sebebi, dinleyicilerinize kaliteli bir içerik sunmanız için. Ayrıca yazdığınız bu açıklamalar yeni dinleyicilere ulaşmanıza ve keşfedilmenize olanak sağlayacak.

Bölüm İçerik Türü: Bölümünüzü tanımlayan hassas içerik bilgisi.

Sezon: İçerik sezonu.

Ekleneceği Podcast: Bu bölümü eklemek istediğiniz Podcast.

Bölüm Dosyası: Bölümünüzün mp3 dosyası.

Oluştur butonuna tıklayarak bölümü, Podcast içerisine ekleyebilirsiniz.

Her şey Wilixis ile işte bu kadar kolay. Podcast’iniz hazır. İçerik sayfasından detaylı bilgilere ulaşabilir ve Podcast paylaşımı için RSS Feed bilgisine ulaşabilirsiniz.